stary budynek z nowoczesnie wykonczonymi wnetrzami
Budownictwo

Jak robić wykończenia wnętrz mieszkania, żeby nie popłynąć?

Posted on

Remont oraz wykończenia wnętrz to z reguły bardzo duży wydatek. Naturalnie, wszystko zależy od tego, z jak bardzo kompleksowym remontem mamy do czynienia, oraz jaki jest docelowy standard wykończeni wnętrz, który zamierzamy osiągnąć. Każde mieszkanie co pięć do dziesięciu lat wymaga prostych zabiegów remontowych, takich jak odmalowanie ścian, na których farba blaknie bądź brudzi się, czy też wymiana porysowanego parkietu. Jednak żeby dać pełen obraz kosztów, z jakimi przyjdzie się borykać remontującym mieszkanie, weźmy za przykład mieszkanie w stanie deweloperskim, wymagające wykończenia wszystkiego.

Przed rozpoczęciem remontu warto stworzyć kosztorys. Z reguły najlepszy stosunek ceny do jakości zyskuje się przy zakupie średnich materiałów. Zacznijmy nasze obliczenia od pomieszczeń wymagających największych nakładów, tj. łazienki i kuchni. Ile więc mogą nas wynieść wykończenia wnętrz tychże pomieszczeń?

Największym wydatkiem w tych pomieszczeniach będzie położenie płytek – to około 50 zł/m2. Doliczyć do tego należy robociznę firmy remontowej, nawet 75 zł/m2. Pamiętajmy, że z reguły płytkami pokrywamy powierzchnię ścian do wysokości 2 metrów. Resztę pomieszczenia malujemy farbą lateksową odporną na dużą wilgotność. Wybierając farbę zwróćmy uwagę na jej wydajność w m2/litr oraz na to, ile warstw farby należy położyć i czy wymaga ona specjalnego podkładu. To wszystko ma wpływ na ostateczny koszt malowania. Zakup armatury łazienkowej to wydatek wysokości przynajmniej 2000 zł, do tego trzeba doliczyć ok. 600 zł za montaż w wykonaniu firmy remontowo budowlanej. Pamiętajmy, że każda zmiana umiejscowienia ujścia wody może wymuszać kucie ścian i dodatkowy wydatek na rzecz firmy remontowej – 150-250 zł za jedno ujęcie.

W kuchni najwięcej zapłacimy za meble robione na miarę, nawet tysiąc złotych za metr bieżący. W tym pomieszczeniu również czeka nas położenie płytek do wysokości 1,5 metra, oraz malowanie farbami lateksowymi. Koszt kuchenki z piekarnikiem, lodówki, okapu, zlewu i zmywarki to, zależnie od jakości tych sprzętów, przynajmniej 5-6 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć oświetlenie.

Wykończenia wnętrz pokoi będą proporcjonalnie tańsze od łazienki i kuchni. Tu nie musimy już stosować droższych farb lateksowych, cały czas jednak należy pamiętać o odpowiedniej liczbie warstw kładzionej farby. Na cenę remontu pokoi wpłynie wybór tego, co zdobić będzie naszą podłogę. Niezłej jakości panele zaczynają się już od 30zł/m2, ale chcąc pokryć podłogę parkietem z naturalnego drewna musimy przygotować się na kilkukrotnie większy wydatek. Koszty umeblowania i oświetlenia jest sprawą niezwykle zróżnicowaną – zważmy, że zmiana umiejscowienia gniazdek to kolejny wydatek kilkudziesięciu złotych.

Do wszystkich kosztów dobrze doliczyć ok. 20% zapas funduszy, na wypadek częstych przy remontach i wykończeniach wnętrz nieprzewidzianych wydatków i komplikacji. Ogółem bezpiecznie przyjąć, że koszt całkowitego remontu to około 1000zł/m2.

Reklama: Wykończenia Wnętrz Kraków – REMSOL.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *