paspartu
Dom i Ogród

Dekoracyjna wstawka czyli paspartu

Posted on
Oprawiając zdjęcie w tradycyjną antyramę lub drewnianą ramkę z szybką, warto pomyśleć o oprawieniu fotografii w paspartu. Ta dekoracyjna, kartonowa rameczka potrafi zdziałać cuda jeśli chodzi o fotografię tradycyjną. Spełniając swoją funkcję estetyczną chroni zdjęcie przed zniszczeniem.

Ręczne oprawianie zdjęć przy pomocy passe partout może przysporzyć spoko kłopotu osobom, które nie mają na ten temat żadnego pojęcia. Niby prosta rameczka, a jednak jej krawędzie zewnętrzne oraz wewnętrzne muszą być idealnie równe i estetycznie zakończone. Na szczęście istnieje możliwość kupienia paspartu u fotografa lub w sklepie, gdzie sprzedaje się akcesoria do wystroju domu.
Dzięki passe partout zdjęcie zyskuje bardziej oficjalny i dekoracyjny wyraz. Szerokie lub wąskie rameczki zakończone są czterema rogami. Rzadziej spotyka się takie ze ściętymi rogami. Dzisiejsza technika pozwala również na wykonanie owalnego paspartu, w które można oprawić portret bliskiej osoby.
Do wykonania paspartu wykorzystuje się różnego rodzaju papiery ozdobne, kartony gładkie, wytłaczane, jedno lub wielokolorowe. Najczęściej spotykanym kolorem tej dekoracyjnej rameczki jest biel. Z reguły są one na tyle szerokie, aby wpuścić do zdjęcia trochę przestrzeni. Kilkucentymetrowe ramki służą jednak nie tylko do oprawy zdjęć zamkniętych pod szkłem tradycyjnej rami lub szklanej antyramy. Współcześnie wykorzystuje się passe partout jako samodzielne ramki, stanowiącą główną oprawę zdjęcia.
No tak, ale co właściwie można oprawić w ten paspartu? Przede wszystkim zdjęcia. Mogą to być pejzaże w dużych rozmiarach, panoramy, ale także mniejsze fotografie przedstawiające bliskie osoby, portrety rodzinne lub zdjęcie jednej osoby. Często oprawia się w ten sposób artystyczne akty oraz inne kadry o artystycznym wyrazie. Jest to pewnego rodzaju podkreślenie estetyki zdjęcia. Czasem jednak oprawia się również hafty, malunki, rysunki, szkice ołówkiem lub rysunki pastelowe lub akwarelowe. Projektanci dekoracji wnętrz idą jednak o krok dalej i zaczynają już oprawiać w szklane ramki ceramikę i płaskorzeźby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *